Audyt infrastruktury IT
Audyt infrastruktury IT
Audyt to dokument, stanowiący za niezależną ocenę danej organizacji, obowiązującego w niej systemu, procesów lub samego produktu. Docelowo zwraca się w nim uwagę na zgodność z określonymi standardami, wzorami, przepisami i normami, które gwarantują lepsze działanie i większą efektywność. Rolą audytów jest ocena całego systemu kontroli w jednostce.
Jeśli więc podejrzewasz, że Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje wskazówek i nowych dróg rozwoj lub gdy widzisz, że dotychczasowe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów – zleć audyt infrastruktury IT.
Audyt systemu informatycznego
Audyt systemu informatycznego bazuje na procesie zbierania i oceniania różnych obszarów. Ma to na celu określić czy system informatyczny (i związane z nim zasoby) są w stanie np. utrzymać integralność danych, dostarczać informacji, wspierać cele organizacji i wykorzystywać zasoby. Podejmowane działania mają na celu stwierdzić, że dotychczasowe kroki są zgodne z określonymi standardami i normami, które uznaje się za optymalne i właściwe. Audyt systemu IT – jak sama nazwa wskazuje – bazuje na normach, dotyczących zarządzania procesami IT, zarządzania jakością i bezpieczeństwem informatycznym. Bardzo często sporą część audytu stanowią badania systemów informatycznych – w tym analiza ryzyka i testy.
Uwzględniając więc te informacje – najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje audytów:
- Legalności stosowanego oprogramowania,
- Audyt sprzętu wewnątrz przedsiębiorstwa,
- Audyt bezpieczeństwa (pod kątem informatycznym).
Audyt IT – zalety
Audyt IT to niezwykle pomocny (pod kątem biznesowym) dokument, który ma za zadanie usprawnić wiele obszarów wewnątrz przedsiębiorstwa. Naprawienie błędów i skorygowanie problematycznych obszarów to prosta droga do budowania przewagi konkurencyjnej i usprawnienia wewnętrznych procesów.
Ponadto, niesie on za sobą korzyści w postaci, m.in.:
-
-
- Obniżenia kosztów działania danego przedsiębiorstwa,
- Wytypowania błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na dane obszary,
- Zmniejszenia ryzyka, które często wynika z wieloletnich błędów,
- Obniżenia podatności na cyberataki, a co za tym idzie – zwiększenie bezpieczeństwa,
- Wytypowanie słabych stron, które wymagających naprawy i korekty,
- Zapewnienia zgodności z obowiązującymi normami.
-
Więcej informacji o tym, jak opis infrastruktury informatycznej może pozytywnie wpłynąć na Twoje przedsiębiorstwo, uzyskasz poprzez kontakt z zespołem Probit.