System WMS

Strona główna » System WMS

System WMS

WMS – Warehouse management software – to system zarządzania magazynem. To obszerne narzędzie informatyczne używa się do m.in. kontroli, koordynacji i optymalizacji działań, procesów i operacji wykonywanych w danym magazynie. Najczęściej pojawia się on w branży logistycznej (tzw. WMS logistyka), która wykorzystuje przy tym szereg funkcji, mających na celu doskonalić i lepiej koordynować obszar magazynowania.

Program do inwentaryzacji – korzyści

W dużym uogólnieniu rozwiązanie WMS służy koordynowaniu wszelkich prac magazynowych. Te wyspecjalizowane systemy mają bowiem za zadanie usprawnić procesy, które są obecne w magazynach – m.in. wspierając pracę operatorów logistycznych, którzy przyjmują i obsługują w terminalach wiele różnorodnych przesyłek. 

Docelowo więc ów program magazynowy stosuje się w firmach logistycznych, które chętnie wykorzystują systemy ERP. Ważne jest, aby oba te rozwiązania opierały się na nieustannej i sprawnej wymianie danych, które stanowią za główne źródło przyszłych wniosków i ewentualnych, koniecznych zmian. System WMS pozwala na zautomatyzowanie ruchów produktów w magazynach, przyczyniając się do lepszego zarządzania zasobami, optymalizacji kosztów i wytypowaniu wąskich gardeł, które należy wyeliminować. 

Program do inwentaryzacji niesie za sobą wiele korzyści – m.in.:

   • Sprawniejszą kontrolę dotychczasowych zapasów, 
   • Łatwiejszą i efektywniejszą identyfikację produktów, 
   • Szybsze planowanie i kompletowanie przyszłych zamówień, 
   • Dbanie o odpowiednią kolejność wydawania towarów,
   • Wsparcie dla obsługi klienta,

Ogólnie pojmowane zarządzanie magazynem – w tym redukcję zapasów, które w nich powstały.

system zarządzania magazynem WMS

Zarządzanie magazynem 

System WMS – czyli program do zarządzania magazynem – lokalizuje towary, kontrolując przy tym przebieg obrotu magazynowego. System dostarcza także licznych  informacji, dzięki którym możliwe jest lokalizowanie partii towaru i wskazanej przesyłki. Dzięki WMS operator może wygenerować etykietę, oznaczyć nią daną jednostkę, a następnie ja przyjąć.

Dodatkowo programy WMS umożliwiają przeprowadzanie kontroli jakościowej – również w przypadku centrów logistycznych, gdzie ruch towarów jest bardzo wzmożony. Jego celem jest więc wspieranie koordynacji ruchu towarów, bazując przy tym na automatyzacji wszystkich operacji. 

Warto również nadmienić, że WMS umożliwia planowanie wysyłek z magazynu tak, aby zoptymalizować dotychczasowe zasoby, przy okazji obniżając koszty. Oznacza to, że oprogramowanie można z powodzeniem zintegrować z innymi, wdrożonymi już systemami informatycznymi.

Program magazynowy

Systemy magazynowe WMS bazują na dobrze skonstruowanych przepisach wewnętrznych, danych zsynchronizowanych z łańcuchem dostaw i w oparciu o procesy, które zastosowano na terenie magazynu. Ważne jest więc, aby wewnątrz obiektu obowiązywała dobra organizacja pracy pomiędzy oddziałami, które następnie powinny dostarczać tzw. danych wyjściowych. To na ich podstawie możliwe jest m.in. wprowadzenie przyszłych ulepszeń, które wpłyną pozytywnie na przyszłe działania biznesowe.

 W przypadku pytań oraz w celu uzyskania szczegółowych informacji o tej części usługi  – zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy.